Delosperma - poludňovka

Čudesný a úsmev vyvolávajúci názov Deslosperma (ľudovo poľudňovka) patrí skalničkám ktoré väčšinou pochádzajú z Južnej Afriky. Vo výškach od 2800 m.n.m a vyššie v pohorí Dračích hôr rastie niekoľko druhov, ktoré je možné považovať v našich podmienkach za mrazuvzdorné. Výraznejšieho rozšírenia v našich záhradách sa tento exotický druh dočkal až v poslednej dekáde.

Delosperma je sukulentná skalnička, ktorá v sebe kombinuje niekoľko cenných vlastností. Vďaka dužnatým listom je nenáročná na vodu. Kvety sú väčšinou veľké a kvitne mimoriadne dlhé obdobie. V dobe kvetu je navyše atraktívna pre včely. Sortiment kultivarov je farebne bohatý. Jej rozmnožovanie je jednoduché. Okrem skaliek sa výborne uplatní na strešných záhradách či v rôznych nádobách.
Jedinou negatívnou vlastnosťou je problematické prezimovanie v našich podmienkach. Mrazuvzdornosť sa v závislosti na kultivare udáva niekde do -20 C°, čo je vzhľadom na väčšiu časť našej krajiny postačujúce. Problémom býva zimná vlhkosť, nakoľko v Dračích horách sú zrážky počas zimy minimálne. Delosperma navyše prirodzene rastie v kamenistých substrátoch z ktorých voda rýchlo odtečie. Zmiešané, či výdatné zrážky počas zimy v kombinácii s ťažkou ílovitou pôdou sú pre rastlinu problém. Pri výsadbe do skalky odporúčame dodržať správny výsadbový postup a poskytnúť rastlinám dostatočne priepustný substrát. Zaujímavé je i pestovanie v kvetináči. Tie jednoducho stačí na zimu premiestniť na otvorené miesto kde neprší, napríklad balkón.

Naše testy preverili Delospermu i na strešnej záhrade a táto exotická skalnička naplno bodovala. Vďaka prirodzene priepustnému strešnému substrátu nebola zima žiaden problém, dokonca ani pre citlivejšie druhy.

ÚvodTrvalkySkalničky → Delosperma - poludňovka
 

Delosperma 'Fire Spinner' K9 - poludňovka

Top skalnička s oranžovým kvetom a fialovým stredom.

Nakúpte ešte ďalšie produkty v hodnote 100,00€ a Kuriérska služba SPS vám bude v rámci SR k dispozícii úplne ZADARMO.
Počet položiek: 0
€0,00
shopping_cart Zobraziť