Delosperma

Čudesný a úsmev vyvolávajúci názov Deslosperma (ľudovo poľudňovka) patrí skalničkám ktoré väčšinou pochádzajú z Južnej Afriky. Vo výškach od 2800 m.n.m a vyššie v pohorí Dračích hôr rastie niekoľko druhov, ktoré je možné považovať v našich podmienkach za mrazuvzdorné. Výraznejšieho rozšírenia v našich záhradách sa tento exotický druh dočkal až v poslednej dekáde.

Delosperma je sukulentná skalnička, ktorá v sebe kombinuje niekoľko cenných vlastností. Vďaka dužnatým listom je nenáročná na vodu. Kvety sú väčšinou veľké a kvitne mimoriadne dlhé obdobie. V dobe kvetu je navyše atraktívna pre včely. Sortiment kultivarov je farebne bohatý. Jej rozmnožovanie je jednoduché. Okrem skaliek sa výborne uplatní na strešných záhradách či v rôznych nádobách.
Jedinou negatívnou vlastnosťou je problematické prezimovanie v našich podmienkach. Mrazuvzdornosť sa v závislosti na kultivare udáva niekde do -20 C°, čo je vzhľadom na väčšiu časť našej krajiny postačujúce. Problémom býva zimná vlhkosť, nakoľko v Dračích horách sú zrážky počas zimy minimálne. Delosperma navyše prirodzene rastie v kamenistých substrátoch z ktorých voda rýchlo odtečie. Zmiešané, či výdatné zrážky počas zimy v kombinácii s ťažkou ílovitou pôdou sú pre rastlinu problém. Pri výsadbe do skalky odporúčame dodržať správny výsadbový postup a poskytnúť rastlinám dostatočne priepustný substrát. Zaujímavé je i pestovanie v kvetináči. Tie jednoducho stačí na zimu premiestniť na otvorené miesto kde neprší, napríklad balkón.

Naše testy preverili Delospermu i na strešnej záhrade a táto exotická skalnička naplno bodovala. Vďaka prirodzene priepustnému strešnému substrátu nebola zima žiaden problém, dokonca ani pre citlivejšie druhy.

ÚvodSortimentSkalničky → Delosperma
 

Delosperma 'Fire Spinner'

Top Delosperma s oranžovým kvetom a fialovým stredom.

Delosperma 'Kalaid´s'

Poludňovka s lososovo ružovými kvetmi a dlhým obdobím kvitnutia.

Delosperma 'Pygmy'

Kompaktná skalnička s veľkým, lososovým kvetom.

Delosperma 'Sundella Orange'

Akcia

Výrazne oranžová, dúhová poludňovka do skalky.

Skladom

€2,16 €2,39

Delosperma hogan 'Sani Pass'

Pôvabná pomaly rastúca poludňovka s červeným listom a bielym kvetom.

Nakúpte ešte ďalšie produkty v hodnote 50,00€ a Kuriérska služba SPS vám bude v rámci SR k dispozícii úplne ZADARMO.
Počet položiek: 0
€0,00
shopping_cart Zobraziť