Od koaly k tvojej obývačke – pestovanie eukalyptu krok za krokom

billboard

Premýšľaš, či sa striebristé listy eukalyptu ujmú aj v našich podmienkach? Austrálsky rýchlorastúci strom zvládne slnečný záhon aj kvetináč pri okne – stačí mu priepustná pôda, opatrná zálievka a v zime trocha ochrany. Zisti, ako ho správne pestovať tak aby si priniesol okrasnú aj úžitkovú funkciu.

Prirodzeným domovom pôvodných druhov eukalyptu je Austrália, kde tvorí väčšinu druhového zastúpenia v lesoch. Vo svojom prirodzenom prostredí je eukalyptus neopadavý rýchlorastúci mohutný strom s výškou približne 9 metrov. No a toto Ťa možno prekvapí, v Austrálii predstavujú listy eukalyptu základnú časť potravy pre koaly. Áno čítaš dobre, pre väčšinu zvierat a ľudí je eukalyptus jedovatý, no koalám nevadí. Ich črevá a pečeň si s toxínmi poradia. Ale späť k pestovaniu. Poďme sa pozrieť na spôsoby pestovania.

 

Pestovanie eukalyptu v našich podmienkach

Ako je už vyššie napísané pôvodným domovom je Austrália, takže sa určite zamýšľaš nad tým, či je vôbec možné eukalyptus dopestovať v našich podmienkach. Dobrá správa je, že áno je to možné a to rovno dvomi spôsobmi, v interiéri aj v exteriéri. No mohutný strom ako v Austrálii nečakaj. V našich podmienkach dorastá eukalyptus maximálne do výšky 3 až 6 metrov. Pestovanie eukalyptu je stredne náročné, no po prečítaní tohto článku to určite zvládneš ????

 

Pestovanie eukalyptu v exteriéri

Eukalyptus vyžaduje slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Na záhrade ho umiestni na slniečko, ale zároveň hľadaj aj záveterné miesto, kde je chránený pred silným vetrom. Rastliny sú odolné voči suchu iba čiastočne. Eukalyptus hlavne v mladosti vyžaduje dostatočnú zálievku, aby nepresychal. No tu daj však pozor, neznáša premokrenie! Dôležitá je pravidelná zálievka, ale v malých množstvách, aby sa predišlo opadávaniu listov. Keďže je stálezelený, na jeseň nečakaj sfarbenie listov. To by bol skôr signál, že niečo nie je v poriadku. Čo sa týka zimy, vyber eukalyptus podľa lokality, kde ho budeš pestovať. Každý má inú mrazuvzdornosť. V prípade vyšších mrazov je dobré chrániť eukalyptus textíliou. Keďže ide o vždyzelenú drevinu, nezabúdaj na polievanie v zime.

 

Pestovanie eukalyptu v interiéri

Pestovanie eukalyptu v interiéri je o niečo menej náročné ako v exteriéri, keďže tu nehrozia mrazy. Najlepšie sa mu bude dariť v blízkosti okna orientovanom na juh. Rovnako ale platí, že korene nesmú byť trvalo zamokrené. Zalievaj do podmisky a prebytočnú vodu vždy vylievaj. Nezabúdaj na hnojenie, rastlinka v kvetináči môže získať kvalitnú výživu na rast len vďaka Tebe. Postupne ako bude eukalyptus rásť bude potrebovať väčší kvetináč. Podobne ako interiérové rastlinky ho nesaď hneď do veľkého kvetináča. Stačí o 1 centimeter väčší ako ten, v ktorom je teraz.

 

Jedna malá pestovateľská rada: spočiatku keď je eukalyptus ešte maličký pestuj ho v nádobe, kľudne aj väčšiu časť roka vonku, v prípade mrazov premiestni do skleníka či zimnej záhrady. Keď je už veľký, dostatočne silný, zvládnuť mrazy, vysadiť ho von a pestuj ako strom.

 

Rez eukalyptu

Z pohľadu na kytice či vence asi tušíš, že rez eukalyptu vôbec nevadí. Práve naopak, pri jeho rýchlom raste je rez až nevyhnutný. Vďaka rezu udržíš svoj eukalyptus pod kontrolou, v dobrom tvare a zdravý. Takže strihaj podľa potreby a aranžuj ????

 

Nakúpte ešte ďalšie produkty v hodnote 100,00€ a Kuriérska služba SPS vám bude v rámci SR k dispozícii úplne ZADARMO.
Počet položiek: 0
€0,00
shopping_cart Zobraziť