Úvod / Články / Zóny mrazuvzdornosti
Tlačiť

Zóny mrazuvzdornosti

Zóny mrazuvzdornosti

Trochu teórie:
Členenie Európy na zóny mrazuvzdornosti slúži ako pomôcka pri správnom výbere rastlín na danú lokalitu. Ich vypracovanie bolo inšpirované USDA mapami vydanými ministerstvom poľnohospodárstva  USA. Pre Európu mapy vypracovali Heinze a Schreiber v roku 1984.
Európske členenie bolo pôvodne určené pre dreviny, no v poslednej dobe sa teší veľkej obľube, najmä u pestovateľov trvaliek. Jeho presnosť je približne 80%. Založené je na údajoch z dlhodobého pozorovania počasia. Hranice jednotlivých zón sú dané priemernými hodnotami maximálneho ochladenia vzduchu. Rastliny sú následne začlenené do zón, na základe údajov o klíme v  lokalite ich prirodzeného výskytu. Významnú úlohu tiež zohrávajú skúsenosti odborníkov a  pozorovanie druhov vo výskumných inštitúciách.

Prax:
Napríklad u lomikameňa, Saxifraga x arendsii 'Harder Zwerg', je uvedená zóna 4-7. Rastlina má približnú mrazuvzdornosť 4, teda znesie maximálny pokles teplôt na -30,4 °C. Jej pestovanie je preto najideálnejšie v rozmedzí zón 4-7.

Môj pohľad:
Na základe osobných skúseností považujem toto členenie za dobrú pomôcku. Oblasť Trnavskej pahorkatiny, v ktorej sa naše pestovateľské plochy a zbierky nachádzajú, by som priradil do zóny 6-7. Nami priložená mapa Európy a bližšie Slovenska, slúži iba ako pomôcka. Nezohľadňuje špecifiká každej lokality! Prežitie rastlín môže výrazne ovplyvniť mikroklíma, pôda, zásobenie živinami, zimná vlhkosť, sklon svahu a množstvo ďalších faktorov. Z môjho subjektívneho pohľadu považujem za najdôležitejšiu najmä samotnú zimu. Ideálne je ak s príchodom mrazov, napadne sneh a vytrvá až do jari. Poskytne tak rastlinám prirodzenú izoláciu. Najmä v nížinách, ktoré sú najteplejšie, sa tento scenár odohrá len výnimočne. Vrtochy počasia v podobe holomrazov, mrznúceho dažďa  mokrého snehu sa tak starajú o to, že zimu od zimy prežívajú a neprežívajú iné druhy. Počasie žiaľ veľmi neovplyvníme. Základom je najmä správny výber rastliny a stanovišťa. Rastlinám môžeme pomôcť rôznymi technickými opatreniami. Napríklad druhom citlivým na zimnú vlhkosť prospieva priepustná pôda s drenážou, tak aby prebytočná voda rýchlo odtiekla. Tým najchúlostivejším skalničkám môžeme zriadiť jednoduchý kryt zo skla, alebo fólie. Naopak väčšine tienomilnejších hájnych druhov, prospieva pokryv z opadaného lístia. Ak máme takéto rastliny vysadené pod korunami listnatých stromov, toto lístie vždy vyhrabávame až skoro na jar! Existuje aj možnosť pestovať rastliny v kvetináčoch a na zimu ich umiestniť, podľa potreby do studeného skleníka alebo chladnej miestnosti.
Na záver by som dodal, že ani trvalky napriek svojmu názvu nežijú večne, aj keď existujú druhy, ktoré Vás môžu sprevádzať svojou krásou po celý život.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Peter Konečný

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Galéria k článku