Úvod / Články / Navštívili sme – Expozícia Tatranskej prírody
Tlačiť

Navštívili sme – Expozícia Tatranskej prírody

Navštívili sme – Expozícia Tatranskej prírody

Koncom jari sme sa už tradične vybrali na návštevu našich najvyšších hôr. Keďže množstvo druhov, ktoré sa pestujú v trvalkových záhonoch a na skalkách má pôvod viazaný na určitú lokalitu, znalosť biotopov v ktorých sa rastliny prirodzene vyskytujú nám napomáha im lepšie rozumieť. Práve Expozícia Tatranskej prírody predstavuje unikátnu šancu vychutnať si väčšinu flóry Vysokých Tatier ako na dlani.


Zbierková záhrada sa rozprestiera na ploche 3,2 ha a verejnosti bola sprístupnená v roku 1992. Situovaná je na okraji Tatranskej Lomnice v smere na Veľkú Lomnicu. Ľahko ju nájdete aj podľa smerových tabúľ. Účelom expozície je čo najviac priblížiť návštevníkom Tatier unikátnu prírodu, no zároveň slúži aj ako genofond pre zachovanie vzácnych druhov. Zbierka obsahuje asi 250 druhov bylín a drevín tatranskej flóry.


Samotná expozícia je veľmi umne vytvorená. Do lúčnych trávnikov sú zakomponované jednotlivé prvky vo forme skaliek, potôčika s vodopádom a rašeliniska, pričom celý priestor jemne dotvárajú drevinné prvky. Všetko je striktne tvorené iba z druhov tatranskej flóry. Z hľadiska návštevy je zrejme najzaujímavejším obdobím na kvitnutie rastlín máj a začiatok júna. Na záver by som chcel vyzdvihnúť priam ukážkovú starostlivosť o záhradu, ktorá je na slovenské pomery ojedinelá.
 

Bližšie informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na oficiálnych stránkach Štátnych lesov TANAPu.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.