Úvod / Články / Čemerica – Kráľovná zimy
Tlačiť

Čemerica – Kráľovná zimy

Čemerica (lat. Helleborus) patrí k skutočným klenotom každej záhrady. V záhradách sa okrem botanických druhov pestuje množstvo krížencov, rôznej farby a tvaru kvetu. Kvety sa na rastlinách objavujú podľa počasia často už v decembri a posledné možno nájsť začiatkom mája. Ideálnym stanovišťom pre ich pestovanie je polotieň pod korunami listnatých stromov. Pôdy by mali byť humózne, dobre priepustné a s dostatkom vlahy najmä v jarnom období. Na vhodnom stanovišti ide o nenáročné trvalky, ktoré sú schopné tolerovať aj dlhšie sucho počas leta. Údržba spočíva v odstránení starých listov ešte pred vyrašením kvetov.

Čemerica – Kráľovná zimy

Botanika:
Helleborus L. – čmerica, je vytrvalou bylinou s tuhými , kožovitými listami. Rod je radený do čeľade Ranunculaceae.  V prírode sa vyskytuje približne 25 druhov rozšírených prevažne v južnej, juhovýchodnej Európe a vo východnej Ázii. Niektoré druhy v Európe a vzácne aj Severnej Amerike splaňujú. Na Slovensku je domáca iba H. purpurascens.
Základné záhradnícke delenie čemeríc je, na druhy caulescentné (tvriace viditeľnú stonku) a acaulescentné(bez viditeľnej stonky). Medzi caulescentné druhy patria napríklad H. foetidus, H. argutifolius, H. lividus. Medzi acaulescentné druhy patria H. orientalis, H. purpurascens, H. vidridis a ďalšie. Prechodnou formou medzi caulescentným a acaulescentnými druhmi je H. niger. Čemerice kvitnú veľmi skoro často už v decembri a kvety sa objavujú v závislosti na teplotách až do mája. Ako väčšina rastlín s čeľade Ranunculaceae aj Helleborus obsahuje jedovaté alkaloidy.

Najčastejšie druhy:

V záhradách je najčastejšie pestovaným druhom Helleborus niger- čemerica čierna. Kvety sú bielej farby, často jemne naružovelé. Najmä v Anglicku je práve tento druh považovaný za pravú vianočnú ružu - christmas rose. Rastliny sa rýchlia v črepníkoch pre predvianočný trh a tešia sa veľkej obľube, ktorá sa postupne šíri aj do iných krajín (najmä USA). Pre dosiahnutie mohutnejšieho habitu a väčšieho množstva kvetov boli vyšľachtené hybridy Helleborus x nigericors (kríženec medzi H. argutifolius a H. niger) a Helleborus x ericsmithii (kríženec medzi H. x sternii a H. niger). Základom ich úspešného použitia ako dekorácie v interiéri, je umiestnenie v nie príliš teplej miestnosti. Po odkvitnutí sa rastliny dajú do pareniska, studeného skleníka, alebo sa prihrabú lístím. Na jar sa vysadia na záhon kde zostanú na trvalo.

Helleborus orientalis – čemerica východná sa teší v poslednom čase v záhradách mimoriadnej obľube, pre svoju širokú paletu farieb, od jednoduchých až po plnokveté kultivary. H. orientalis je v skutočnosti iba jedným z hlavných rodičov. Na vzniku pestrofarebných kultivarov sa podieľalo množstvo botanických druhov. Správne označenie by preto malo byť Helleborus x hybridus

V záhradách sa okrem vyššie uvedených druhov možno ešte stretnúť s H. foetidus, ktorej kvety sú drobnejšie, zelené a patrí medzi najskôr kvitnúci druh. Často dovážanou je tiež H. lividus, ktorá bohužiaľ nepatrí medzi dostatočne mrazuvzdorné.  Zelenou farbou kvetu vynikne H. viridis. Občas sa tiež objavuje domáca H. purpurascens s tmavo fialovým kvetom. Listom zaujme tiež H. argutifolius a jeho kríženec H. x sternii.

Pestovanie:
Všetky druhy čemeríc a aj ich hybridy rastú predovšetkým v blízkosti drevín. Sú veľmi citlivé na vlhkosť, tú obľubujú hlavne v zimnom období a skoro na jar, keď kvitnú. Potrebujú priepustné, humózne a na vápnik bohaté pôdy. Cez leto znesú aj prísušok na slnečnej polohe. Koreňový systém je veľmi citlivý na poškodenie, preto sa nesmú pri údržbe okopávať. Pri vhodnom výbere miesta vydržia na jednom stanovišti aj desaťročia bez zásahu, alebo potreby presadenie.

Choroby a škodcovia:
Najrozšírenejšou chorobou čemeríc je čierna škvrnitosť (Coniothyrium hellebori). Choroba sa prejavuje na listoch a kvetoch čiernymi škvrnami a postupne sa rozširuje na zdravé časti rastliny. Napadnuté listy je potrebné odstrániť a rastlinu ošetriť fungicídom.
Občas spomínanou chorobou na listoch je tiež prerenospóra (Perenospora sp.). Ošetrenie je obdobné ako u čiernej škvrnitosti.
Z škodcov sa môžu najčastejšie objaviť vošky, ktoré cicajú na listoch. Z biologickej ochrany pomôžu lienky. Pri silnejšom výskyte je potrebné zasiahnuť insekticídom určeným proti voškám.
V súvislosti s prenosom voškami sa v poslednom čase často spomína vírové ochorenie black death  - čierna smrť. Rastliny sú celé napadnuté čiernymi nekrotickými škvrnami, strácajú vitalitu a deformujú sa. Jedinou účinnou ochranou je ich likvidácia s porastu a spálenie.
K iným škodcom, ktorý robia na rastlinách požerky patria najmä slimáky a slizniaky. V zimnom období sa môže občas stať že čemericou nepohrdnú ani hlodavci.

Naše čmerice:
V našej firme sa snažíme zamerať na pestovanie čemeríc v stredoeurópskych podmienkach. V ponuke máme 14 rôznych druhov a kultivarov. Séria Double Ellen sa vyznačuje poloplným až plným kvetom v 7 farebných odtieňoch. Rastliny sú kvetuschopné už druhým rokom. Séria Lady sa vyznačuje jednoduchým kvetom výraznej farby. V ponuke je 5 rôznych farieb. Časť rastlín kvitne druhým rokom, no väčšina až tretím. Po prvých kvetoch sa každým rokom počet kvetov na rastline zväčšuje. Všetky rastliny sú kvalitné semenné línie, v rámci línie sú ale menšie farebné odchýlky, ktoré robia každú rastlinu inou. Farba kvetu je ale vždy zaujímavá a prekvapí.

Veríme že čemerica si nájde svoje pevné miesto aj vo Vašej záhrade.

S úctou,
Slovenské trvalky

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Galéria k článku